Ahşap Plaket

Ahşap Plaket

Farklı tasarımları ile ön plana çıkan ve çeşitli alanlarda başarılı olmuş kişilere takdim edilen plaketler, kullanılan malzemeye göre çeşitlenmekte, böylelikle plaket seçenekleri çoğalmaktadır. Bilindiği üzere uzun yıllardan beri insanlar çeşitli ödül törenleri ve organizasyonlar dahilinde ilgili kişilere plaket vermiş ve onları bu şekilde ödüllendirmiştir. Bu nedenle oldukça önemli olan plaketler, farklı kategoriler altında değerlendirilebilmektedir. Plaket türlerinden bir tanesi olan ahşap plaket, plaket türleri içerisinde en çok tercih edilenlerden bir tanesidir.

Ahşap plaketlerde kullanılan ana malzeme nedeni ile bu plaketlerin fiyatları diğerlerine göre çok daha uygundur. Fakat plaket üretimi sırasında kullanılan cihazların nitelikleri ve plaket tasarımları da fiyat konusunda belirleyici olan unsurlardır. Plaket üretimleri sırasında kullanılan malzemenin niteliğine göre plaket türlerinde de farklılıklar meydana gelmektedir. Bu türleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 

 1. Kristal plaket
 2. Cam plaket
 3. Metal tabak plaket
 4. Cam tabak plaket
 5. Bakır tabak plaket
 6. Altın tabak plaket
 7. Gümüş tabak plaket
 8. Ahşap plaket


Bu plaketlerin her biri oldukça dikkat gerektiren işlem basamaklarından geçmektedir. Peki oldukça tercih edilen plaketlerden bir tanesi olan ahşap plaketlerin özellikleri nelerdir? Ahşap plaketlerin üretimi nasıl gerçekleştirilmektedir?


Ahşap Plaket Özellikleri Nelerdir?


Kişisel hediye olarak ön plana çıkan ve farklı alanlarda başarı kazanmış kişilere takdim edilen plaketler, üretim sırasında kullanılan malzemeye göre farklılık göstermekte, bu farklılık plaketin fiyatını da etkilemektedir. Plaket türlerinden bir tanesi olan ve birçok insan tarafından tercih edilen ahşap plaket, özel bir baskılama sürecinden geçilerek üretilmektedir. Sublimasyon mürekkepli baskı makinelerinden çıkan görsel / metin temelli çıktıların metal levhalara yapıştırılıp preslenmesi ve preslenen malzemenin ahşaba yerleştirilmesi sonucu oluşan ahşap plaket, pek çok organizasyonda tercih sebebi olmaktadır.


Birçok plaket  türüne göre çok daha uygun bir fiyata sahip olan ahşap plaketlerin özellikle mezuniyet törenlerinde, başarılı olan öğrencilere sunulduğu bilinmektedir. Saygın bir görüntüye sahip olan bu plaketlerin üretimi sırasında dikkat edilmesi gereken noktaların ne olduğu birçok insan tarafından merak edilmektedir. Peki ahşap plaketler nasıl üretilir ve üretim sırasında nelere dikkat edilmesi gerekir?


Ahşap Plaket Üretimi

 

Ahşap plaket üretimi, yüksek teknolojiye sahip olan cihazlar tarafından yapılmak durumundadır. Çünkü plaket baskılama aşaması oldukça önemlidir ve plaketin üretilmesi noktasında birçok iş baskılama sırasında yapılmaktadır. Ahşa plaketlerin üretilmesi noktasında uygulanması gereken işlem basamaklarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 

Kişiler tarafından talep edilen görsel / metin ilk etapta hazırlanır. Hazırlanan metin / görsellerin sublimasyon mürekkepli yazılardan çıktısı alınır.

Alınan çıktı ile aynı boyutta olan levhaya çıktı yapıştırılır.

Daha sonra levha press makinasına konulur ve gerekli süre boyunca bu makineler vasıtası ile preslenir.

Presleme işlemi sonrasında levhanın soğuması için bir süre beklenir. Sürenin tamamlanması sonrasında preslenmiş olan levha kadife kutusuna konulur.

Bu işlem basamaklarının sırası ile uygulanması oldukça önemlidir. Öte yandan baskılama işleminin bu işler için üretilmiş olan özel cihazlarda yapılması gerekmektedir. Peki ahşap plaket fiyatları nedir?

 

Ahşap Plaket Fiyatları

 

Ahşap plaketlerde fiyatların belirlenmesi noktasında farklı unsurlar ortaya çıkmaktadır Ahşap plaket fiyatları etkileyen unsurların şu şekilde sıralanması mümkündür:

 1. Plaket üretimi sırasında kullanılan malzemenin niteliği
 2. Plaketin ebatları
 3. Plaket sırasında kullanılan makinelerin nitelikleri
 4. Plaket üretimi sırasında açığa çıkan işçilik
 5. Plaketin tasarımı

 

Bu unsurların her biri, plaketin fiyatlandırılması noktasında oldukça önemlidir. Bu sebepten ötürü net bir fiyat söylenmesi oldukça zordur. Yukarıdaki faktörler dahilinde fiyatlandırma çalışmaları yapılmakta, bu sayede ürünün fiyatı belirlenmektedir. İşlem basamaklarının tamamlanması sonrasında ortaya çıkan fiyat, ahşap plaket için çok yüksek değildir. Fakat yine de ilk başta plaket fiyatları konusunda kesin bir bilgi verilmesi olanaklı değildir. 

Bizden haber alın