Madalya Çeşitleri

Madalya Çeşitleri

Madalya Çeşitleri

Çeşitli alanlarda başarı kazanan kişilere sunulan ve üzerinde çeşitli figürlerin bulunduğu ve çoğunlukla yuvarlak bir formda olan ürünler madalya olarak isimlendirilmektedir. Madalyaların kullanıldığı alanlar oldukça farklıdır. Spor müsabakaları, organizasyonlar, savaşlar ve bunun gibi alanlarda başarı gösteren kişilere sunulan madalyaların birçok çeşidi bulunmaktadır.

Madalya çeşitleri, bu ürünlerin kullanıldığı alanların farklılık göstermesi nedeni ile oldukça fazladır. Temelde bir kişinin yaptığı işlerden ötürü ödüllendirilmesi için sunulan bu ürünler, kişinin saygınlık kazanmasını da sağlamaktadır. Madalyalar genellikle yuvarlak olur ve üzerinde özel sembol ve figürler bulunur. Hangi alanda veriliyorsa o alana özgü sembollerin olduğu bu ürünlerin pek çok türü bulunmaktadır. Türleri dolayısı ile fiyatlandırma noktasında da farklılıkların görüldüğü madalyaların tam olarak ne olduğunu ve niçin kullanıldığı birçok insan tarafından merak edilen konulardan bir tanesidir.

 

Madalya Nedir?

 

Latince “medalia” ve İtalyanca “medaglia” kelimelerinden türetilen ve birçok alanda kullanılan madalya, gösterilen başarılardan ötürü kişilere sunulan ödüllerdir. Madalyaların üzerinde farklı kabartma, sembol ve işaretler bulunmakta, bu unsurlar madalyanın özel bir hediye olmasına sebebiyet vermektedir. Çeşitli organizasyonlarda ya da spor müsabakalarında veya savaşlarda başarı göstermiş olan kişilere takdim edilen madalyaların çeşitleri de birbirinden farklıdır. Peki madalya çeşitleri nelerdir?

 

Madalya Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

 

Farklı alanlarda kullanılan madalyaların çeşitleri de oldukça fazladır. Bu sebepten ötürü madalya çeşitleri için aşağıdaki gibi bir sıralama yapılması mümkündür:

Metal madalya
Plakalı madalya
Pres madalya
Döküm madalya
Minili madalya

Bu ve bunun gibi çeşitlere sahip olan madalyaların üretiminden farklı malzemeler kullanılmaktadır. Kullanılan malzemelerin niteliğine göre madalya çeşitleri ve fiyatlarında farklılıklar meydana gelmektedir. Madalya kaplama çeşitleri de birbirinden farklıdır. Madalya kaplama çeşitleri;

Gümüş kaplama madalya
Altın kaplama madalya
Bronz kaplama madalya


Şeklinde sıralanabilmektedir. Madalya üretimi sırasında kullanılan kaplamanın türüne göre madalya kaplama çeşitleri de değişiklik göstermektedir. Peki madalya fiyatları nedir? Madalya fiyatlarını etkileyen hususlar nelerdir?

 

Madalya Fiyatları Nedir?

 

Birçok farklı malzemeden üretilen madalyalar, bu nedenden ötürü çeşitlilik göstermektedir. Madalya çeşitleri kapsamında üretilen madalyaların fiyatlarında da farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Birçok insan madalya yaptırma konusunda istekli olduğu için madalyaların ne kadara üretildiğini öğrenmek ister. Madalya fiyatlarını etkileyen pek çok unsur bulunduğu için bunların her birinin öğrenilmesi gerekir. Madalyaların fiyatlarını etkileyen faktörleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

Madalya üretiminde kullanılan malzemenin niteliği
Madalya kaplama için tercih edilen malzeme
Üretim sırasında gerekli olan işçilik
Tasarım

Bu ve bunun gibi hususlar, madalya fiyatları konusunda farklılık meydana gelmesine neden olur. Bu sebepten ötürü madalya fiyatları için net ve kesin bir rakam ortaya koymak mümkün değildir. Fiyatların belirlenebilmesi için yukarıdaki unsurların dikkate alınması gerekmektedir. Madalya çeşitleri doğrultusunda madalya fiyatlarında değişiklik olduğunu söylemek mümkündür. 

Bizden haber alın