Plaket Baskı

Plaket Baskı

Plaket Baskı

Süblimasyon baskı türlerinden bir tanesi olan ve plaket üretiminde kullanılan plaket baskı, farklı işlem basamaklarına sahiptir. Bu basamakların profesyonel bir şekilde uygulanması ile birlikte plaket üretiminde profesyonelliğe ulaşılmaktadır. Bu sebepten ötürü baskıma işleminin nasıl yapıldığı oldukça önemlidir. Birçok kişi, plaket baskının tam olarak ne olduğunu ve hangi işlem basamaklarına sahip olduğunu merak eder. 


İlk önce şunu söylemek gerekir ki plaket baskı sırasında kullanılan cihazların, baskının profesyonel bir şekilde yapılmasında oldukça fazla payı vardır. Bu nedenle baskılama işlemi için özel olarak üretilen cihazlar ile birlikte işlemin gerçekleştirilmesi, başarılı bir plaketin üretilmesini olanaklı bir hale getirmektedir. Peki plaket baskının işlem basamakları nelerdir? Plaket üretiminde baskının ne derece önemi vardır?


Plaket Baskı Nasıl Gerçekleştirilir?


Plaket baskının nasıl gerçekleştirildiği, bu alana merak salmış pek çok insan tarafından merak edilen konulardan bir tanesidir. Sublimasyon baskı türlerinden bir tanesi olan plaket baskının pek çok işlem basamağı bulunmaktadır. Bu basamakların profesyonel bir şekilde tamamlanması, plaket üretiminde de başarıya ulaşılmasını mümkün kılmaktadır. Bilindiği üzere plaketler, uzun yıllardır çeşitli organizasyonlarda takdim edilen ödüllerdir ve zamanla bu ödüllerin tasarlanması noktasında farklılıklar ortaya çıkmıştır. Plaketlerin kullanılacağı alanların artması, plaketlerin de farklı şekillerde tasarlanmasını mümkün kılmıştır. 


Plaket üretiminde baskılama işleminin oldukça önemli bir yeri bulunmaktadır. Plaketin oluşması noktasında baskılama işleminin profesyonel bir şekilde uygulanması, üretimi gerçekleştirilen plaketin de başarılı olmasına neden olur. Peki plaket baskı nasıl gerçekleştirilir? Baskılama işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?


Plaket Baskı İşlem Basamakları


Süblimasyon baskı çeşitlerinden bir tanesi olan ve plaketlerin üretiminde ön plana çıkan plaket baskı, aşağıdaki gibi sıralanabilen işlem basamaklarından meydana gelir:

İlk etapta talep edilen metin / görsel istenilen boyutlara göre ayarlanır.
Sublimasyon mürekkepli yazıcıdan, ayarlanmış olan metin / görselin çıktısı alınır.
Çıktı, aynı boyuta sahip olan levha üzerine yapıştırılır.
Çıktı yapıştırılmış olan metal levha, pres makinesine yerleştirilir, ardından 250 derecede belirlenmiş olan süre boyunca preslenir.
Metal levha soğuduktan sonra kadife kutusuna konulur.


Yukarıdaki işlem basamakları dahilinde baskılama işlemi tamamlanan plaketler satışı sunulmaktadır. Görüldüğü gibi plaketlerin üretimi noktasında en büyük pay baskılama işleminindir. Baskılama işleminin yüksek teknolojiye sahip cihazlar vasıtası ile yapılması, üretimin profesyonel ve hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlamaktadır. Bu nedenle kullanılan cihazların niteliği oldukça önemlidir. 


Plaket Üretiminde Baskı

Plaketler son yıllarda farklı şekillerde tasarlanan ve birçok organizasyonda çeşitli kişilere takdim edilen ödüllerdir. Bu ürünler, hangi organizasyonda kullanılacaksa eğer ona uygun bir şekilde tasarlanır. Tasarlama sonrasında plaketin üretim aşamaları gerçekleştirilir. Bu aşamalardan en önemlisi baskılama işlemlerinden oluşmaktadır. Plaketlerin baskılanması için gerekli işlem basamaklarından oluşan plaket baskı, birçok adımdan meydana gelen bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Plaket için seçilen görsel ya da metnin sublimasyon mürekkepli yazıcılardan çıktılarının alınması ile birlikte baskılama işlemlerinin bir kısmı tamamlanmış olur. Daha sonra çıktının preslenmesi ile birlikte plaketin üretimi tamamlanır ve plaket, kullanılacak olan alan için uygun bir hale gelir. Plaket baskı neticesinde oluşan plaketlerin fiyatlandırılması noktasında pek çok faktör devreye girmektedir. Bu faktörler neticesinde plaket üzerinde fiyatlandırma işlemi yapılır. Bilindiği gibi plaketlerde kullanılan malzemeler değişiklik göstermektedir. Kullanılan malzemeye göre plaketin fiyatında artma ya da azalma meydana gelmektedir. Bu sebeple plaketlerin fiyatları konusunda net ve kesin bir şey söylenmesi oldukça zordur. Plaket baskı için kullanılan cihazların bile fiyatların belirlenmesinde büyük payı bulunmaktadır. 

Bizden haber alın