Plaket Çeşitleri

Plaket Çeşitleri

Plaket Çeşitleri

Çeşitli organizasyonlarda takdim edilen ve saygın bir ödül olarak görülen plaketler, birçok farklı malzemeden üretilmekte ve böylelikle plaket çeşitleri konusunda insanlara çok fazla seçenek sunulmaktadır. Çeşitli üretim aşamalarından geçen ve böylelikle kullanıma hazır hale gelen plaketlerin günümüz dünyasında oldukça önemli olduğunu söylemek gerekmektedir. Bilindiği gibi çeşitli sebeplerden ötürü farklı alanlarda ödül törenleri yapılmakta, bu törenlerde ilgili kişilere plaketler sunulmaktadır.

 

Saygın bir görüntüye sahip olan plaketler üzerinde ilgili alan ile alakalı sözler ya da görseller bulunmaktadır. Birçok malzemeden plaket üretilmesi mümkündür. Kullanılan malzemeye göre de plaket çeşitleri konusunda farklılık ortaya çıkmaktadır. İnsanlar, günümüzde daha çok bireysel hediyelerde plaket tercih etmekte, bu nedenle plaketlerin kişiselleştirilmesini istemektedir. Plaket üretim sektörü de kişilerin istekleri doğrultusunda gelişmekte ve plaketlerin üretiminde kullanılan malzemeler de farklılık göstermektedir. Peki plaketlerin sahip oldukları özellikler nelerdir? Plaket çeşitleri konusunda nasıl bir sıralama yapılabilir?


Plaketin Özellikleri Nelerdir?


Çeşitli işlemlerden geçerek üretilen plaketler, farklı alanlarda kullanılmakta ve ilgili kişilere ödül olarak takdim edilmektedir. Bu anlamda oldukça saygın bir göreve sahip olan plaketlerin görüntüsü de şık ve zariftir. Peki plaketlerin özellikleri nelerdir? Bu konuda neler söylenebilir? Çeşitli kişilere ödül olarak sunulan ve kişinin başarısını gösteren plaketler, farklı malzemelerden üretilmektedir. Bu nedenle büyük bir çeşitliliğe sahip olan ürünlerin fiyatlarında da farklılıklar oluşmaktadır. Kişiselleştirilmiş hediyeler olarak düşünebilecek olan plaketlerin tasarımı hangi alanda kullanılacağına göre değişiklik göstermektedir. Tasarım farklılığından ötürü plaket çeşitleri de birbirinden ayrıdır fakat hepsinin temelde birleştiği nokta benzerdir.

 

Baskılama tekniği, plaketlerin üretilmesi noktasında oldukça önemli bir yeri olan işlem basamakları olarak karşımıza çıkmaktadır. Levha üzerine işlenecek olan görsel / metin belirlenmekte, daha sonra bu ürünlerin çıktısı sublimasyon mürekkepli yazıcıdan alınmaktadır. Alınan çıktılar ise metal levhalar üzerine yapıştırılıp metal levhanın presleme işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu sayede plaket üretimi tamamlanır. Plaket üretiminde kullanılan ana malzemeler plaket çeşitleri bağlamında farklılık göstermektedir. Bu bağlamda plaket üretiminde kullanılan pek çok malzeme olduğunu söylemek mümkündür. Bu malzemeler şu şekilde sıralanabilir:

 

Gümüş
Altın
Metal
Bakır
Cam
Kristal


Bu ve bunun gibi malzemeler ile birlikte üretilen plaketler, birçok organizasyonda başarılı olan kişilere takdim edilmektedir.


Plaket Türleri Nelerdir?


Plaket çeşitleri plaket üretiminde kullanılan malzemeden ötürü oldukça fazladır. Bu konuda aşağıdaki gibi bir sıralama yapılması mümkündür:

Gümüş plaket
Çinili plaket
Kristal plaket
Cam plaket
Standart plaket
Bakır plaket
Çinili tabak plaket
Metal tabak plaket
Altın tabak plaket
Gümüş tabak plaket
Ahşap plaket
Ahşap kabartmalı plaket


Yukarıda sıralanmış olan plaket çeşitleri, farklı malzemelerden üretilmekte olup bu plaketlerin her biri oldukça şık ve zarif bir görüntüye sahiptir. Temelde üretilme biçimleri aynı olan bu plaketlerdeki farklılık kullanılan malzemelerden ileri gelmektedir. Peki plaket fiyatları nedir? Plaket fiyatlarının belirlenmesi noktasında ön plana çıkan hususlar nelerdir?

Plaket Fiyatları


Plaket satın almak isteyen pek çok kişi plaket fiyatlarının ne olduğunu oldukça fazla merak etse de bu konuda net bir şeyin söylenmesi olanaklı değildir. Çünkü plaketlerin fiyatlarında değişiklik meydana gelmesine neden olan pek çok unsur bulunmaktadır. Bu unsurlar sebebi ile plaket fiyatları farklılaşmaktadır. Bu konuda ön plana çıkan hususlardan bir tanesi plaket çeşitleri bağlamında kullanılan malzemelerdir. Örneğin altın plaket üretimi için temel malzeme olarak altın kullanıldığı için plaketin fiyatı da artmaktadır. Bunun gibi örneklerin çoğaltılması mümkündür. Öte yandan plaket tasarımı da fiyatların belirlenmesi noktasında belirleyici olan hususlardan bir diğeridir. Bu hususları çoğaltmak mümkündür. Fakat özet olarak plaket fiyatlarının farklı skalalara sahip olduğunu ifade etmek mümkündür. Plaket satın almak isteyen kişilerin bu hususları göz önünde bulundurması oldukça önemlidir.

Bizden haber alın