Plaket Yazıları

Plaket Yazıları

Plaket Yazıları

Plaket, farklı tasarımları ile birçok alanda karşılaşılan ödüllerden bir tanesidir. Zarif ve şık bir tasarıma sahip olması nedeni ile tercih sebebi olan bu ürünler, büyük organizasyonlarda kullanıldığı gibi kişilerin sevdiklerine verdiği bir hediye şeklinde de karşımıza çıkmaktadır. Kişiselleştirilmeye en uygun ödüllerden bir tanesi olan plaketlerin üzerine yazılanların da oldukça fazla kıymeti bulunmaktadır. Bu sebeple plaket yazıları, plaket üretimi sırasında önemsenen alanlardan bir tanesidir.


Pirinç veya alüminyum levha üzerine baskı uygulama işlemi sonrasında üretilen plaketler, istenilen bir zemine yerleştirilmekte, böylelikle plaket üretimi tamamlanmaktadır. Farklı alanlarda kullanılması nedeni ile pek çok türe sahip olan plaketlerin özellikle bireysel ve kişiselleştirilmiş bir hediye olarak kullanımı yaygınlaştırılmıştır. Plaket yazı türleri ve bu türlerle ilgili örnek vermeden önce plaket çeşitlerinden bahsetmek gerekmektedir. Plaket çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

Metal plaket
Ahşap plaket
Altın plaket
Pirinç plaket
Cam plaket
Kristal plaket
Ödül plaket
Gümüş plaket


Bu ve buna benzer plaket çeşitleri üzerine plaket yazıları yazılmakta, böylelikle belirlenmiş olan alan için plaket üretimi tamamlanmaktadır. 

 

Plaket Yazıları

 

Bilindiği gibi plaketler farklı alanlarda başarılı olmuş kişilere verilen ödüllerdir ve bu nedenle oldukça fazla talep görmektedir. Plaket verilen alanlardan bazıları;
Ödül törenleri
Mezuniyet törenleri
Spor müsabakaları
Bireysel hediye olarak kişilere
Tayin ve atamalar
Şirketler tarafından çalışanlara


Bu ve buna benzer alanlarda kullanılan plaketlerin içerisindeki yazılar da bu alanlara göre değişiklik göstermektedir. Plaketlerin üretimi sırasında, ürünün kullanılacağı alana yönelik plaket üzerine yazı yazılmakta, böylelikle ödülün kişiselleşmesi sağlanmaktadır. Plaketin amaca hizmet edebilmesi için üzerine yazılan yazının konu ile ilgili ve oldukça etkili olması gerekir. Pek çok alanı kapsayan plaketler üzerine yazılan yazıların türü de mezuniyet plaket yazıları ve tayin plaketi yazıları gibi değişiklik göstermektedir. Peki plaket yazı türleri nedir?

 

Plaket Yazı Türleri Nedir?

 

Birçok alan için plaket yazıları yazılabilmekte, plaket üzerine yazılan yazılar ile birlikte plaketin kişisel bir hediye olması sağlanmaktadır. Bu bağlamda plaket yazı türlerinin birbirinden farklı olduğunu ve çeşitlilik gösterdiğini söylemek mümkündür. Kimi öğrenciler öğretmeni için özel olarak plaket tasarımı yapılmasını istemekte, böylelikle plaket üzerine yazılacak yazı da öğretmen ile ilgili olmak durumundadır. Yahut bir spor müsabakasında başarı kazanmış kişiye verilecek olan plaketin üzerinde, ilgili spor dalını içeren bir yazı bulunmak durumundadır. Bu bağlamda plaket yazıları konusunda da oldukça fazla çeşitlilik bulunmaktadır. Plaket yazı türleri ile ilgili şu şekilde bir sıralama yapılması mümkündür:

Tayin plaketi yazısı
Mezuniyet plaket yazısı
Öğrenci plaket yazısı
Teşekkür plaket yazısı
Çalışan plaket yazısı

 

Sıralamayı arttırmak mümkün olup genel olarak yukarıdaki sıralamada bulunan plaket yazılarından bir tanesi tercih edilmektedir. 

 

Örnek Plaket Yazıları

 

Plaket yazılarına dair pek çok örnek söylemek mümkün olsa da ön plana çıkan örnekler üzerinden bu konuda bilgi vermek gerekmektedir. Bu bağlamda ilk etapta mezuniyet plaket yazıları ile ilgili plaket yazısı örneği verip daha sonra farklı bir plaket türüne geçmek oldukça önemlidir. Öğrencilerin eğitim gördükleri okuldan ayrılması sırasında öğrencilere verilen mezuniyet plaketlerinde kullanılan yazılar birbirinden farklı olsa da genel olarak benzer bir temel üzerinden gidilir. Mezuniyet plaketlerinde kullanılan yazılara dair şöyle bir örnek vermek mümkündür:
“2015-2016 Eğitim-Öğretim yılında Edebiyat Fakültesi ve bölüm birinciliğinizi kutlar, meslek yaşantınız süresince başarılarınızın devamını dileriz.” Bu örnek, üniversite mezuniyetlerinde kullanılan plaketlerde yer alan yazılardan bir tanesidir. Bu örnekleri genişletmek mümkündür. Konunun özüne bağlı kalarak kısa ve etkili bir cümle yazılması, ödülün değerini arttırmaktadır. 
Tayin plaketi yazıları, ön plana çıkan plaket yazılarından bir tanesidir ve kişilerin meslek içerisinde farklı bölgeye tayininin gerçekleşmesi ile birlikte yazılmaktadır. Bu ve bunun gibi alanlarda, pek çok plaket üretilmekte ve üretilen plaketlerin tasarımları da birbirinden farklı olmaktadır.

Bizden haber alın